بررسی سوزوکی کیزاشی,بررسی هیوندایی سوناتا,مقایسه فنی سوزوکی کیزاشی با سوناتا,مقایسه فنی سوناتا با سوزوکی کیزاشی,بررسی سوناتا و سوزوکی کیزاشی,سوزوکی کیزاشی,بررسی سوزوکی کیزاشی,بررسی هیوندایی سوناتا,مقایسه فنی سوزوکی کیزاشی با سوناتا,مقایسه فنی سوناتا با سوزوکی کیزاشی,بررسی سوناتا و سوزوکی کیزاشی,سوزوکی کیزاشی,
سوناتا محبوب است؛ متفاوت و البته گران! در جبهه مقابل کیزاشی با ظاهر اسپورت تر و قیمت كمتر خود، برای رقیب نور بالا می زند. اگر در خودروی تان قهوه سرو نمی کنید، می توانید به کیزاشی به عنوان یک انتخاب خوب و منطقی فکر کنید.کره و ژاپن رقابت برون مرزی صنعت خودروی شان را به بازار ایران هم کشانده اند. کره ای ها که طی چند سال اخیر توانسته اند به واسطه بالابردن کیفیت ساخت، امکانات خوب و بازاریابی موفق بخش عظیمی از بازارهای کشورهای مختلف را به خود اختصاص دهند روز به روز مصمم تر هم می شوند؛ در مقابل ژاپن که ید طولایی در ساخت و عرضه خودروهای محبوب و پرفروش دارد با برندهای معتبرش به سختی جا را برای رقیب کره ای باز می کند.این بار به سراغ رقابت دو برند سوزوکی و هیوندای رفته ایم. هیوندای که با مدل محبوب و معروف سوناتایش در نسل جدید حسابی دلبری می کند و بازار خودروهای سدان لوکس را کاملا تحت تاثیر قرار داده ولی نمی توان از قیمت گزاف آن چشم پوشید؛ در مقابل سوزوکی که تنها با خودرو شاسی بلند ویتارا برای خریداران شناخته شده این روزها با مدل جنجالی کیزاشی که مدت ها بحث حضورش در ایران بود پای به میدان رقابت گذاشته است. با توجه به قابلیت های خوبی که کیزاشی دارد قصد داریم ببینیم این خودرو می تواند در مقابل بازاریابی و قدرت این روزهای هیوندای با مدل سوناتایش قد علم کند یا خیر؟ اتفاقی که می توان نسبت به آن خوشبین بود.

تقابل طراحی و استایل

بدون شک گرد شدن چشم ها اولین واکنشی است که در مواجهه اول با سوناتا قابل انتظار است. این خودرو نسبت به نسل قبلی اش در واقع نوعی جهش ژنتیکی را در ظاهر تجربه کرده و به کل محصولی است جدید و تنها با نام قدیمی ! استایل این خودرو جذاب است؛ با طراحی کشیده چراغ های جلو و جلوپنجره ای بزرگ و مه شکن های بزرگ پایین سپر نمی توان گفت کره ای ها کار خود را به درستی انجام نداده اند. در واقع خطوط تیز کناری سوناتا از گلگیر جلو تا درِ صندوق امتداد می یابد و سقفی که در راستای صندوق عقب قرار دارد آن را تبدیل به یک فست بک زیبا کرده است. بد نیست بدانید سوناتای جدید در بازارهای جهانی به عنوان رقیبی برای بنز CLS به بازار عرضه شد. هنگامی که درون کابین آن قرار می گیرید هم با طراحی خیره کننده ای مواجه هستید. طراحی لوکس و در عین حال اسپورت همه چیز را برای یک مسافرت لذت بخش مهیا می کند اما در مورد کیزاشی باید کمی فتیله المان های اغراق آمیز را پایین کشید! کیزاشی مثل برادر شاسی بلندش گرند ویتارا شمایل خوب، زیبا و معقولی دارد اما فرم طراحی این خودرو به گونه ای است که کیزاشی را کوچک تر از سوناتا نشان می دهد حال اینکه هر دو خودرو در یک کلاس به رقابت می پردازند. برخلاف تصور همگان می توان گفت کیزاشی اسپورت تر از سوناتا به نظر می رسد و در طولانی مدت بیشتر می تواند نظر دوستداران خودروهای اسپورت و لوکس را جلب کند. ولی در طراحی کابین به سادگی بیشتر توجه شده تا شلوغ کاری ولی این دلیل بر جذاب بودن آن نیست! نورپردازی چشمنواز بوده و هارمونی خوبی بین رنگ آبی و یخی ایجاد شده است. در کل طراحی زیبای بدنه آن تمام و کمال به داخل آن سرایت نکرده است.

نتیجه: در طراحی سوناتا از المان های اغراق آمیز زیادی استفاده شده و شاید بتوان گفت با خودرو بتمن در سطحی پایین تر طرفیم! این در حالیست که کیزاشی ساد ه تر به نظر می رسد ولی اگر دقت کنید در استایل کلی و فرم نهایی خودرو اسپورت تری است! این یعنی در طولانی مدت کمتر امکان دارد دل شما را بزند. ولی سوناتا در طراحی کابین چند قدمی جلوتر از رقیب گام برمی دارد.

رقابت در بخش فنی

سوناتا مدت هاست در بازار ایران حضور دارد ولی در مدل های جدید و 2012 موتورش نسبت به نسل قبل 20 اسب بخار قوی تر شده است؛ در واقع سوناتای جدید با موتور 2.4 لیتری اش 190 اسب بخار قدرت را در اختیار راننده قرار می دهد. گیربکسش هم در نسل جدید، شش سرعته شیفت ترونیک شده و قابلیت تعویض دنده از روی فرمان را هم دارد که در بهبود سواری آن تاثیری مستقیم داشته است. مصرف سوخت هم به صورت میانگین 8.4 لیتر در 100 کیلومتر ثبت شده است اما می رسیم به رقیب تازه نفس یعنی کیزاشی؛ مدلی که برای بازار ایران در نظر گرفته شده موتورش چهار سیلندر 2.4 لیتری است که توانایی این را دارد 185 اسب بخار قدرت را زیر پدال گاز آماده باش نگه دارد. خوشبختانه باید گفت وظیفه انتقال نیرو در این خودرو هم بر عهده گیربکس پیشرفتهCVT است که در داشتن مصرف سوخت پایین آن نقشی تاثیرگذار داشته، البته کیزاشی در ایران با گیربکس شش سرعته دستی هم عرضه می شود. ضمن اینکه بخش فنی کیزاشی قادر است این خودرو ژاپنی را در مدت زمان 8.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند که البته این برای گیربکس CTV است و در نوع دستی این زمان حدود یک ثانیه کاهش می یابد. ضمن اینکه کیزاشی می تواند تا 215 کیلومتر بر ساعت نیز سرعت بگیرد که برای خودرویی با این حجم و ابعاد و وزن مناسب به نظر می رسد. در مورد مصرف سوخت این سدان زیبا هم باید گفت در سیکل ترکیبی حدود 7.9 لیتر در 100 کیلومتر بنزین مصرف می کند که به لطف گیربکس پیشرفته و موتور دقیقش این ارقام به دست آمده است.

نتیجه: کیزاشی و سوناتا موتوری هم حجم دارند و آنچنان تفاوت قدرت شان هم به چشم نمی آید ولی کیزاشی با توجه به سیستم دقیق تر فنی اش، مصرف سوخت به مراتب مناسب تری ارائه می دهد و بیشتر هوای جیب شما را خواهد داشت.

رقابتی از جنس امکانات

وقتی با دو خودرو لوکس در این رده طرفیم نمی توان انتظار امکانات خوب و به روز را از آنها نداشت. ولی آنچه طی چند سال اخیر با آن مواجه بودیم این است که کره ای ها توانسته اند در زمینه امکانات و تجهیزات رفاهی، محصولات شان را به خوبی تجهیز کنند و خود را در سطح بالایی قرار دهند. تا آنجا که خریدارانی که بیشتر به دنبال امکانات هستند تا بحث فنی سراغ محصولات کره ای می روند. در این مقایسه هم این سوناتای نسل جدید است که به خوبی از پس کیزاشی بر می آید. اکثر تجهیزاتی که در خودروهای روز دنیا و برندهای معتبر انتظار داریم در سوناتا به چشم می خورد ولی کیزاشی مثل برادر بزرگ ترش آنچنان در این زمینه موفق عمل نکرده و از این لحاظ در حد متوسطی است؛ البته در مقام مقایسه با رقیب کره ای!

نتیجه: در این مقایسه کفه ترازو کاملا به سمت خودرو کره ای یعنی سوناتا سنگینی می کند و اگر هتل بودن خودروی تان بیشتر از بخش فنی و حتی ظاهر برایتان اهمیت دارد اصلا به کیزاشی فکر نکنید.

وضعیت بازار دو رقیب

سوناتا خودرویی است که نان برند محبوب و شناخته شده اش یعنی هیوندای را می خورد؛ ضمن اینکه مدت هاست در چند نسل در بازار حضور پر رونق داشته و رقابت با آن برای هر خودرویی آنچنان راحت نیست و شکست آن مستلزم داشتن مولفه هایی است که کمتر خودرویی در بازار دارد. ولی در جبهه مقابل کیزاشی آنچنان برای خریداران شناخته شده نیست و هنوز در خیابان ها و نمایشگاه های خودرو سطح شهر کمتر دیده می شود ولی خبر خوب اینجاست که روز به روز بر تعداد نمونه های در حال تردد آن اضافه می شود. البته خودرو ژاپنی با توجه به قیمتی که دارد در مقایسه با خودروهایی همچون کیا اپتیما و هیوندای سوناتا ارزان تر است و خریدش منطقی تر به نظر می رسد ولی نباید فراموش کرد خدمات پس از فروش رقیب کره ای فعلا بهتر است. همچنین بد نیست بدانید در بازار قطعه فروشان نیز می توان راحت تر قطعات سوناتا را یافت. همه و همه این مولفه ها دست به دست هم می دهند تا کیزاشی فعلا شرایط رقابت را در برابر سوناتا سخت و دشوار ارزیابی کند. اگرچه خرید سوناتای جدید چندان اقتصادی نیست اما خریدار هنگام فروش خودرو دغدغه کمتری خواهد داشت و خودرو خود را در کمترین زمان و با کمترین افت قیمت نسبت به کیزاشی به فروش خواهد رساند. ولی اختلاف قیمت، عرضه بیشتر و بهتر به همراه تازگی کیزاشی نکاتی است که می تواند تا چند وقت آینده بازار سوناتا را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.