معایب خودروی شاسی بلند BYD S6
بی‌شک، امروزه کشور چین دارای یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خودرو در سطح بین المللی است. درحال حاضر، یکی از اهداف و سیاست‌های تولیدکنندگان چینی در عرضه محصولات خود، بازار خودرو ایران است. حال با توجه به حضور ۸ شرکت خودروساز چینی در کشور، می‌بایست این‌گونه عنوان کرد که این تولیدکنندگان چشم بادامی در این مدت توانسته‌اند بیش از خودروسازان داخلی، در بازار خودرویی ایران نقشی بسزا و تاثیرگذار را ایفا کنند و خط تولید برخی محصولات عرضه شده به  بازار کشور را در دو شرکت ایران خودرو وسایپا، به خود اختصاص دهند.
 
در این مطلب به بررسی نقاط ضعف یکی از محصولات جدید حاضر در بازار داخلی کشور می‌پردازیم و با نگاهی دقیق‌تر به این خودرو، نکات منفی پیرامون خرید آن را عنوان خواهیم کرد. لازم به ذکر است، خودرو مورد نظر BYD S6 بوده و توسط شرکت کارمانیا (نماینده اصلی برندBYD  در ایران) که از تولیدکنندگان خصوصی و زیر مجموعه گروه خودروسازی کرمان بشمار می‌رود، به بازار خودرو ایران عرضه می‌شود.
نمای ظاهری و داخلی
یکی از بارزترین نقاط ضعف S6، نمای ظاهری آن است. پلتفرم این خودرو مطابق با سه نسل قبل لکسوس RX350 که در سال‌های ۲۰۰۳ لغایت۲۰۰۹ تولید شده است، بوده و درحال حاضر به دلیل چهره و طراحی قدیمی خود در بین رقبا از کمترین بروز رسانی در زمینه رینگ‌ها، بدنه و نمای ظاهری برخوردار است. لازم به ذکر است، تولید این خودرو از سال ۲۰۱۰ توسط BYD آغاز و در سال ۱۳۹۵ موفق به حضور در بازار خودرو ایران شده است. در نمای داخلی نیز همانند نمای بیرونی، قطعات و شکل ساخته شده همانند لکسوس RX350  بوده و به اعتقاد کارشناسان در این حوزه، حسی یکنواخت و خسته‌ کننده در هنگام پیمایش مسافت‌های طولانی مدت به سرنشینان و راننده منتقل می‌شود.
پیشرانه و مصرف سوخت
یکی دیگر از نکات منفی در این خودرو پیشرانه و البته مصرف بالای آن است. S6 دارای یک پیشرانه تنفس طبیعی ۲.۴ لیتری بوده که قادر است قدرتی برابر با ۱۶۰ اسب بخار و ۲۲۹ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. اما اگر به سایر رقبا در این رده قیمتی و هم‌وطن S6 نگاهی بی‌اندازیم، متوجه آن خواهیم شد که پیشرانه مورد استفاده قرار گرفته در این مدل دارای ضعف قدرت نسبت به ابعاد و وزن خودرو است. از دیگر موارد منفی در این مدل می‌توان به مصرف سوخت اشاره کرد، S6 در نمودار مصرف سوخت در پیمایش مسیر شهری ۱۱.۵ لیتر و در مسیرهای غیرشهری و اتوبان ۸ لیتر بنزین در هرصد کیلومتر است.
قیمت
از دیگر نقاط منفی در این خودرو، قیمت آن نسب به سایر رقبا است. در این بازه قیمتی و با توجه به حضور سایر محصولات چینی در کلاس کراس اوورهای شهری، S6 قیمتی برابر با ۱۰۴ میلیون تومان را در نمونه صفر کیلومتر خود دارا است، که بیش از تصور برخی خریداران و کارشناسان برای این خودرو بوده است. لازم به ذکر است، شرکت عرضه کننده این محصول در صورت خرید نقدی تخفیفات و تسهیلاتی برای خریداران در نظر گرفته است، اما با این حال همچنان قیمتی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان برای این خودرو با ظاهری قدیمی و پیشرانه‌ای نسبتا ضعیف در این ابعاد، دور از تصور خواهد بود.
کلام پایانی
در پایان این نکته قابل توجه است که، بی وای دی یکی از بهترین تولیدکنندگان اتومبیل در چین بوده و محصولات ساخته شده توسط این شرکت دارای کیفیتی قابل قبول و رضایت بخش است. در ایران نیز نماینده اصلی این برند چینی، گروه خودروسازی کارمانیا بوده و با توجه به تازه تاسیس بودن این شرکت در ایران، هم اکنون بطور قطعی نمی‌توان پیرامون مسائلی همچون تامین قطعات و گارانتی این محصول توسط کارمانیا بدلیل مدت زمان فروش S6 که کمتر از دو سال در سطح کشور است، سخن گفت.