قطعا تاکنون تعداد کمی از شما نام یولون‌موتور را شنیده‌اید! این نام مربوط به یکی از خودروسازان و واردکنندگان خودرو در کشور تایوان است. نام اولیه کمپانی مذکور لومنیزاسیون بود و در سال ۱۹۵۳ توسط Ching-Ling Yen تاسیس شد. این خودروساز تایوانی ابتدا در سرزمین مادری خود با همکاری نیسان و شرکای آمریکایی خود فعالیت کرده و بازار تایوان را با انبوه خودروهای تولیدی و وارداتی خود قبضه کرد. سپس در سال ۲۰۱۰ منابع مالی فراوانی به یولون‌موتور تزریق شد و این کمپانی به خود جرات داد که میزان همکاری خود با نیسان را بیشتر کند. اما این تمام ماجرا نبود و یولیون‌موتور به منظور گسترش بازار فروش و کاهش هزینه‌ها، ایده تاسیس برند لوکسژن را که از سال ۲۰۰۹ برای آن برنامه‌ریزی کرده بود، پیاده‌سازی کرد.
 
 
البته تا قبل از تاسیس رسمی کمپانی لوکسژن؛ در سال ۲۰۰۸ خودروهایی با این نام توسط یولون تولید شده بود. اکنون دفتر مرکزی لوکسژن در Sanyi, Miaoli تایوان قرار دارد؛ اما یولون که زمانی با یک شرکت آمریکایی همکاری مشترکی برای تولید خودروهای مختلف تجاری داشت، به منظور حفظ ثبات در تولید خودروهای لوکسژن، دست به دامن چینی‌ها شده و در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی خط تولید محصولات لوکسژن به هانگژو در کشور چین منتقل شد. حاصل این انتقال تاسیس یک کمپانی مشترک به نام Dongfeng Yulon بود، که ۵۱۰ میلیون دلار به عنوان سرمایه اولیه برای آن هزینه شده است. در حقیقت خودروهای لوکسژن در ظاهر تایوانی هستند؛ ولی در واقعیت مهندسان چینی کار طراحی و توسعه محصولات لوکسژن را با همکاری شرکت HAITEC انجام می‌دهند.

حالا بزودی دو مدل از خودروهای لوکسژن با نام‌های  S3 و U6 به لطف شرکت آرمان موتور کویر در بازار خودروی ایران حضور خواهند داشت و شما می‌توانید در نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران، از نزدیک شاهد هنرنمایی آنها باشید. اما سوال این است که خودروهایی که برند لوکسژن برای بازار ایران تدارک دیده است؛ چه مشخصاتی دارند؟
مدل S3 از محصولات لوکسژن در سال ۲۰۱۶ رونمایی و عرضه شد. این خودرو محصول مشترک کمپانی Dongfeng Yulon بوده و در خاک چین تولید می‌شود.


مدل ۲۰۱۷ این چینیِ تایوانی‌نما در مدل‌های مختلف خود به پیشرانه‌های بنزینی ۱.۶ و ۱.۵ لیتری مجهز شده و وظیفه انتقال قدرت پیشرانه‌های مذکور را یک گیربکس دستی و یا اتوماتیک ۵ سرعته برعهده دارد.
قدرت پیشرانه ۱.۶ لیتری خودروی S3 تنها ۱۲۱ اسب‌بخار بوده و گشتاور آن ۱۵۳ نیوتن‌متر است. مصرف سوخت ترکیبی آن با ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۶.۲ لیتر بوده و استاندارد Euro V را داراست.

این خودرو در نسخه فول خود به امکاناتی از قبیل؛ شش کیسه هوا، صفحه نمایش ۹ اینچی، دوربین عقب، کروز کنترل، تهویه مطبوع اتوماتیک و… مجهز شده و پیش‌بینی می‌شود که قیمتی کمتر از ۱۱۰ میلیون تومان داشته باشد.

البته باید توجه داشت که هنوز از پیشرانه انتخابی S3 و آپشن‌های آن برای بازار ایران اطلاع دقیقی نداریم و باید منتظر قیمت‌گذاری و اطلاعیه‌های  شرکت آرمان موتور کویر باشیم. مدل U6 از محصولات کمپانی لوکسژن همانند مدل S3 در کشور چین تولید می‌شود و چینی‌ها تمام و کمال برای ساخت این خودرو در خدمت تایوانی‌ها هستند! U6 به عنوان یک کراس‌اوور جمع و جور با پیشرانه‌های ۱.۸ و ۲ لیتری عرضه شده است. هر دو پیشرانه مذکور توربوشارژ بوده و قدرت آنها به ترتیب ۱۵۵ و ۱۷۶ اسب‌بخار است.

همچنین میزان گشتاور U6 با پیشرانه ۲ لیتری ۲۵۶ نیوتن‌متر و با پیشرانه ۱.۸ لیتری ۲۳۰ نیوتن‌متر است. نسخه ۱.۸ لیتری U6 به یک گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک مجهز شده و در مقابل نسخه ۲ لیتری آن از یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند.میزان مصرف سوخت ترکیبی نسخه‌های ۲ و ۱.۸ لیتری مدل U6 لوکسژن به ترتیب ۹ و ۸.۷ لیتر است. نسخه فول آپشن این خودرو به امکاناتی نظیرِ؛ دوربین ۳۶۰ درجه، سنسور پارک جلو و عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم تصویه هوا، ۶ بلندگو، صفحه نمایش لمسی ۹ اینچی و… مجهز شده و پیش‌بینی می‌شود که قیمتی کمتر از ۱۷۰ میلیون تومان داشته باشد! نماینده لوکسژن از حالا بازی با کلمات را شروع کرده و با تاکید بر نام کشور تایوان؛ این گونه رفتار می‌کند که نماینده یک برند تایوانی بوده و محصولات آن هیچ رابطه‌ای با کشور چین ندارند. ولی با کمی تحقیق و کنجکاوی می‌توان به اصل و نسب حقیقی برند لوکسژن پی برد و به نام خوش آهنگ دانگ‌فنگ رسید. حالا باید منتظر بود و دید که آیا لوکسژن و خودروهایش در بازار ایران موفق خواهند بود یا نه!