دنا پلاس یا تندر 90 پلاس ؟ انتخاب شما کدام است؟
مقایسه تندر 90 پلاس و دنا پلاس
کدام سدان گزینه مناسب تری برای خرید است؟
 

مقایسه تندر 90 پلاس و دنا پلاس

هر دوی این خودروها از محصولات نسبتا جدید ایران خودرو به شمار می رند. اما اگر بیشتر در مورد آنها دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که عملا با خودروی جدیدی مواجه نیستیم. چراکه دنا پلاس از همان مشخصات فنی دنا و تندر پلاس نیز از همان مشخصات فنی تندر 90 بهره می برند. در واقع تنها اختلاف این دو خودرو با دنا و تندر تنها در تغییرات ظاهری و چند آپشن جدید است.

دنا پلاس همانند دنا و سمند از همان موتور آشنای EF7 استفاده می کند که توانایی تولید 114 اسب بخار را دارد. در سوی مقابل تندر پلاس از همان پیشرانه K4M که در تندر 90 و ساندرو استفاده شده بود بهره می برد. این پیشرانه با حجم 1.6 لیتر توانایی تولید 105 اسب بخار را دارد. علیرغم اینکه قدرت خروجی پیشرانه دنا پلاس در روی کاغذ بیشتر است، اما در عمل به دلیل عملکردن سیستم انتقال قدرت و وزن بیشتر این خودرو، تندر پلاس شتاب بهتری را ارائه می کند.

نکته قابل توجه این است که با توجه به قیمت رسمی این دو خودرو، عملا تندر پلاس اتوماتیک رقیب قیمتی دنا پلاس محسوب می شود و این مساله برای افرادی که به یک خودرو اتوماتیک نیاز دارند یک برگ برنده بزرگ محسوب می شود. از سوی دیگر، از نظر امکانات و آپشن ها برتری مطلق با دنا پلاس است. چرا که با داشتن امکاناتی چون 4 کیسه هوا، مانیتور و دوربین دید عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک، تنظیم برقی صندلی راننده، کروز کنترل و سانروف، رقیب خود را به طور کامل از میدان به در می کند. به علاوه ظاهر و طراحی دنا، هرچند که چندان هم کامل و بی نقص نیست، اما باز هم نسبت به طراحی ساده و قدیمی تندر پلاس یک سر و گردن بالاتر است.

اما نکته ای که نمی توان از آن غافل شد، کیفیت بالاتر تندر پلاس و به طور کلی محصولات خانواده رنو است. در حالی که دنا پلاس کارنامه چندان مثبتی در زمینه کیفیت از خود به جای نگذاشته است، تندر پلاس یکی از بی دردسرترین خودروهای موجود در بازار ماست. در نتیجه برای افرادی که نیاز به آپشن های زیاد نداشته و با طراحی ساده تندر پلاس نیز مشکلی ندارند، تندر پلاس گزینه بهتری به شمار می رود. در سوی مقابل، برای افرادی که به دنبال آپشن های بیشتر و طراحی به روزتر هستند، دنا پلاس می تواند گزینه مناسب تری باشد.