وانت آریسان ایران خودرو انتخابی مناسب در میان انواع وانت
همواره در سرتاسر نقاط جهان، وانت‌ها نقش بسیار مهمی را در جابجایی اجناس و سایر اشیا ایفا می‌کنند. این مدل از خودروها معمولا در چندین نمونه مختلف تولید شده و روانه بازرهای بین المللی می‌شوند، که بطور مثال به صورت تک‌کابین، دوکابین و تراک (به نمونه‌ای از وانت‌ها با جثه‌ای بزرگتر از حد معمول در اغلب اوقات به صورت دو کابین با فاصله طولی زیاد محور جلو وعقب) عرضه شده که دارای قیمتی معقول و اقتصادی هستند. حال در این مطلب قصد داریم با توجه به یکی از محصولات نسبتا جدید گروه صنعتی ایران خودرو در این رده بنام آریسان، نکاتی پیرامون تهیه این محصول را بصورت دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم.
 
 
 در گام اول، درباره تاریخچه این محصول می‌بایست این‌گونه گفت که آریسان در واقع جایگزینی برای پیکان وانت بوده و هدف از تولید این خودرو طبق گفته مدیران ارشد این شرکت، تامین نیاز خریداران در خرید یک وانت اقتصادی با طول عمری بالا و به‌روز رسانی‌های جدید عنوان شده است.

طراحی ظاهری
یکی از مواردی که در زمینه خرید می‌توان آن را مهم قلمداد کرد، طراحی ظاهری است. طراحی این محصول در واقع از اواخر سال ۹۲ آغاز و در سال۹۴ روانه بازار گردیده است، این خودرو برپایه پلتفرم پژو ۴۰۵ و با شباهت به پارس در نمای‌ جلو و درب‌ها و همچنین در طراحی نمای عقب به صورت وانت پیکان ساخته شده است. محفظه بار این خودرو دقیقا با وانت پیکان برابر بوده و ۱۰ سانتی متر به عمق آن اضافه گردیده است. در واقع می‌توان گفت هدف از ساخت این خودرو چهره‌ای به‌روزتر از وانت پیکان با طرحی شبیه به سایر تولیدات ایران خودرو و افزایش میزان حمل بار توسط این خودرو نسبت به نسل پیشین خود یا همان وانت بار دو (پیکان) بوده است.

امکانات رفاهی و طراحی داخلی
از دیگر مواردی که در مورد انتخاب این خودرو می‌توان به آن اشاره کرد، امکانات رفاهی قابل قبول نسبت به قیمت و طراحی داخلی کابین است. آریسان در مقایسه با وانت پیکان با اضافه شدن امکاناتی نظیر فرمان هیدرولیک، پخش‌کننده CD به همراه پورت USB،  کولر و شیشه برقی بهبود قابل توجهی یافته و در بخش ایمنی نیز دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین، ترمز ABS، سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر) و سیستم خودکار قطع سوخت در مواقع اضطراری به صورت استاندارد نصب گردیده که با توجه نبود رقیبی جدی در نمونه صفر کیلومتر در این بازه قیمتی با امکانات نام برده شده، آریسان  طبق نظر کارشناسان این عرصه انتخابی مناسب و قابل قبول عنوان شده است.

پیشرانه و گیربکس
از دیگر موارد مهم در انتخاب این محصول در این بازه قیمتی، می‌توان پیشرانه و گیربکس را عنوان کرد. وانت آریسان در دو نمونه  بنزین سوز و پایه گازسوز عرضه می‌شود و دارای گواهی استاندارد آلایندگی یورو ۴ بوده و از یک پیشرانه بهبود یافته OHVG II بهره می‌برد که حجم دقیق آن ۱۶۹۶ سی‌سی و قادر به تولید قدرتی برابر با ۸۶  اسب بخار در نمونه بنزین سوز و ۷۸ اسب بخار در نمونه گازسوز بوده و حداکثر سرعت آن ۱۶۰ کیلومتر برساعت در نمونه بنزین سوز و ۱۴۵ کیلومتر برساعت در نمونه گاز سوز است.

میزان مصرف سوخت این خودرو نیز در اتوبان و مسیرهای خارج شهری برابر ۶.۶۵ لیتر در هر صدکیلومتر و ۲۷.۸ (گاز) است و در نمودار ترکیبی ۹ لیتر در هر صدکیلومتر (بنزین) و ۳۱.۷ (گاز) را مصرف می‌کند. در این خودرو یک جعبه دنده ۵ سرعتی دستی مطابق با سایر محصولات ایران خودرو همچون سمند و خانواده پژو تعبیه شده است و میزان رضایت مندی خوبی را نیز در این مدت توسط خریداران در حالت بار و بدون بار به همراه داشته است.

میزان حمل بار
بی شک در تمامی خودروها در این رده میزان حمل بار و فضای ایجاد شده بسیار اهمیت دارد و به جرات می‌توان گفت اصلی‌ترین بخش در خرید این‌گونه خودروها است. آریسان نیز به‌دلیل طراحی آن به‌عنوان جایگزین وانت پیکان می‌بایست در این رده، جایگاه خود را به‌عنوان یک خودروی باری در عین حال اقتصادی با هزینه‌های سرویس و قطعات ارزان با حد توان حمل ۸۵۰ کیلوگرم حفظ نماید.

بدین منظور ایران خودرو در طراحی فضای عقب این خودرو با تغییر در میزان عمق قسمت داخلی محفظه بار به میزان ده سانتی متر نسبت به وانت پیکان، بر قابلیت حمل بار افزوده است. لازم به ذکر است در چند وقت اخیر برخی از خریداران این محصول نارضایتی خود را از باز شدن دو قسمت کابین جلو و محفظه بار این محصول به شرکت سازنده اعلام کرده‌اند که پس از بررسی‌های مجدد، این شرکت با اعلام فراخوانی به تمامی دارندگان آریسان اقدام به رفع این ایراد کرده و در نمونه‌های تولیدی‌ اخیر این مشکل دیگر مشاهده نشده است.

کلام پایانی
در پایان لازم به ذکر است، آریسان در رده خود با برچسب قیمتی ۲۷ میلیون تومانی و خدمات پس از فروش مناسب عرضه شده و درحال حاضر بدلیل عدم وجود رقیبی مناسب بعنوان انتخاب اول خریداران برای یک وانت اقتصادی با میزان حمل بار قابل قبول، امکانات رفاهی و ایمنی مناسب در کنار هزینه‌ای معقول در سرویس‌های دوره‌ای و نگهداری بلند مدت به شمار می‌رود و خودرویی مناسب و محبوب برای انجام امور جابجایی سبک و نیمه سنگین شهری (به میزان کمتر از ۸۵۰ کیلوگرم) در بازار خودروی کشور محسوب می‌شود.