چری آریزو 5 بخریم یا رنو سیمبل ؟
کدام سدان در بازه 70-80 میلیون تومان گزینه مناسب تری است؟ رنو سیمبل یا چری آریزو 5؟
 
از آنجا که هدف از تولید سیمبل خودرویی اقتصادی و شهری بوده است،نباید انتظار طراحی چندان زیبایی را از آن داشت و کماکان با خودرویی روبه‌رو هستیم که چهره‌ای محافظه‌کارانه دارد.در مقابل طراحی بیرونی آریزو 5 کاملا هوشمندانه و باظرافت همراه است. تلفیق چراغ‌های جلو، سپر و جلوپنجره و محفظه موتور که با انحنای زیبایی روی آنها قرار گرفته است نمای مدرنی را برای این خودرو به ارمغان آورده است.

سیمبل در زیر محفظه کاپوت خود به موتوری چهار سیلندر و 6/1 لیتری مجهز است که می‌تواند 105 اسب بخار قدرت و گشتاوری برابر با 145 نیوتن‌متر تولید کند. همچنین این خودرو به گیربکس 4 دنده خودکار مجهز است که نیروی تولیدی موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. چنان که از این اعداد برمی‌آید، متوجه می‌شویم قدرت و گشتاور تولید شده در قلب سیمبل چندان کافی به نظر نمی‌رسد و عملا این خودرو از موتوری بهره می‌برد که ال‌90 به آن مجهز است و البته این پیام برای مالکان سیمبل چندان جالب نیست؛ زیرا با پرداخت مبلغی حدود 80 میلیون تومان پیشرانه‌ای در اختیار دارند که در قلب تپنده یک خودروی 40 میلیون تومانی هم در حال انجام وظیفه است.

اما سازندگان آریزو 5 برای این خودرو دو نمونه پیشرانه در نظر گرفته‌اند. یکی 1.5 لیتری توربو با قدرت 147 اسب بخار و 210 نیوتن‌متر گشتاور است و دیگری یک موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی با 116 اسب بخار و 141 نیوتن‌متر گشتاور. نیروی به دست آمده از این دو موتور نیز با دو جعبه دنده به چرخ‌های جلو قابل انتقال است. یکی 5 سرعته دستی و دیگری اتوماتیک سی‌وی‌تی.
وقتی قدم به داخل کابین سیمبل می‌گذاریم، بیش از پیش با هدف ارزان‌سازی و اقتصادی بودن این خودرو روبه رو خواهیم شد. استفاده از اجزای پلاستیکی سخت و تا حد قابل لمسی زبر در ساخت تجهیزات و ادوات داشبورد، کنسول و رودری‌ها از مهم‌ترین نکاتی است که ذهن را به سمت خودرویی اقتصادی هدایت می‌کند.

هنگامی که وارد کابین آریزو5 می‌شویم باز هم تکامل و پیشرفت را در زمانی کوتاه درخواهیم یافت. طراحی داشبورد، ادوات و تجهیزات به کار گرفته شده در آن شباهت بسیار زیادی با زبان طراحی شرکت هیوندای کره دارد و مواد پلاستیکی به کار گرفته شده در داخل اتاق این خودرو حتی نسبت به سایر محصولات شرکت چری از کیفیت بهتری برخوردار هستند.