معایب خودروی 207 ایران خودرو
سالها پیش شرکت دوست داشتنی ایران‌خودرو تصمیم گرفت که نسخه به روز شده پژو ۲۰۶ را به تولید برساند و پس از مذاکرات فراوان با پژو؛ خودرویی با نام ۲۰۷i روی خط تولید ایران‌خودرو قرار گرفت و این شرکت با فراغ بال به فروش و تولید آن پرداخت.
 
 
خودروی مذکور کم و بیش از کیفیتی مناسبی برخوردار بود و نظر مشتریان ایرانی را جلب کرد؛ اما غافل از اینکه از بد روزگار صنعت خودروسازی ایران تحریم و کمپانی پژو در اقدامی یک طرفه تولید خودروهای خود در ایران را متوقف کرد. پژو طرف ایرانی را از تولید ۲۰۷i منع و با منت فراوان اجازه تولید خودروهای قدیمی خود؛ مانند پژو ۴۰۵، پژو پرشیا و… را داد. ولی پژو دیگر آن پژوی قبلی نبود و از ارسال قطعات مهم و اساسی خودروهای خود به ایران جلوگیری کرد. همین موضوع طرف ایرانی را با مشکلاتی مواجه ساخت و پای قطعه‌سازان چینی به بازار ایران از طریق یکی از بزرگترین تولید کنندگان خودرو در خاورمیانه باز شد.
اما سالها گذشت و مذاکرات فشرده ۱+۵ با دولت ایران باعث انعقاد قراردادی به نام برجام شد که نتیجه آن بازگشت مجدد پژو به ایران بود. پژو خیانت کار با فرش قرمز ایران‌خودرو بازگشت و برای آنکه دل مسئولان را به دست آورد؛ با خرج ۱۰ تا ۱۲ میلیون یورویی خط تولید پژو ۲۰۷i را مجددا راه اندازی کرد. پژو ۲۰۷i دوباره آمد و به لیست آپشن‌های آن افزوده شد و از نظر ظاهری تغییرات بسیار ناچیزی نسبت به نسخه قبلی را برو روی خود می‌دید؛ اما پژو ۲۰۷i داستان ما کمی متفاوت‌تر از پژو ۲۰۷ فقید و فرانسوی اصیل گذشته بوده و ظاهرا رنگ بوی چینی به خود گرفته بود.

به هر حال پژو ۲۰۷i ایران‌خودرو هر چه که هست با استقبال تقریبا خوبی مواجه شده و نظر مردم را به خود جلب کرده است؛ ولی هیچ خودرویی در جهان بدون ایراد و مشکل نبوده و قطعا پژو ۲۰۷i  ایران‌خودرو هم از این قاعده مستثنا نبوده و مشکلاتی دارد.

فضای کم
با خودمان که تعارف ندایم! واقعا فضای داخلی پژو ۲۰۶ و نسخه فیس‌لیفت آن یعنی ۲۰۷i بسیار کم بوده و نگارنده به شخصه در داخل این خودرو احساس آرامش و راحتی کافی ندارم.

این روزها در جهان مدرن صنعت خودروسازی، به فضای داخلی خودروها و راحتی سرنشیان توجه ویژه‌ای می‌شود و اگر خودروسازی یک خودروی کوچک را به تولید می‌رساند؛ نهایت سعی و تلاش خود را خواهد کرد که با تغییر فرم صندلی و یا افزودن حجم اضافی به فضای داخلی؛ محیطی جادار و راحتی را برای سرنشینان محصول خود فراهم کند. پژو ۲۰۷i جدید این گونه نیست و سرنشینان این خودرو به خصوص در قسمت عقب با کمبود فضا مواجه هستند. همچنین فضای بار ۲۰۷i هم مناسب به نظر نمی‌رسد.

البته قطعا کسانی که در ابتدا به سراغ این خودرو می‌روند حتما تحقیقات خود را انجام داده و می‌دانند چه انتخابی دارند!‌ اما اگر قصد دارید از این خودروی هاچ بک برای خانواده خود بهره ببرید باید کمی در تصمیم خود تجدید نظر نمایید!

پلاستیک خشک
شکل و شمایل محیط داخلی ۲۰۷i تا حد زیادی خوب و قابل قبول بوده و رضایت بخش است؛ اما متاسفانه استفاده از پلاستیک خشک چندان لذت بخش نیست و همین عامل ممکن است که در آینده صداهای عجیب و غریبی از داشبورد و… خودروی خود بشنوید و تمام تلاش خود را برای رفع صداهای مذکور به کار گیرید.

البته این را متذکر می‌شوم که کیفیت متریال داخلی ۲۰۷i  نسبت به سایر خودروهای هم رده، کمی تا قسمتی مناسب بوده و قابل تحمل است. اما اپیدمی استفاده از پلاستیک خشک در محصولات این خودروساز دولتی دیگر قابل کنترل نیست!

آپشن‌های دردسرساز
پژو ۲۰۷i جدید ایرانخودرو امکانات خوب و مناسبی دارد؛ ولی نباید از خرابی آنها قافل شد. در حقیقت آپشن در ایران‌خودرو مانند تخم مرغ شانسی است!

اگر شانس با شما یار باشد همه آپشن‌ها به خوبی کار کرده و شما از رانندگی با خودروی خود لذت می‌برید؛ اما اگر بدشانس باشید، باید به نمایندگی مراجعه کرده و مشکل خودروی خود را حل کنید. بله! ممکن است کروزکنترل به خوبی کار نکند و یا صفحه نمایش لمسی ۲۰۷i با مشکلاتی مواجه شود. ( البته این مشکلات پیش روی هر خودرویی از ایران خودرو و سایپا بوده، هست و خواهد بود!)

گیربکس
گیربکس محصولات قدیمی کمپانی پژو همواره دردسر ساز بوده و این موضوع درباره پژو ۲۰۷i ایران‌خودرو نیز صادق است. در مدل دنده‌ای پژو ۲۰۷i اگر شانس داشته باشید گیربکس به خوبی فعالیت خواهد کرد؛ در غیر این صورت باید صداهای عجیبی در هنگام تعویض دنده بشنوید!

اگر هم نسخه اتوماتیک ۲۰۷i را برای خرید مناسب می‌دانید؛ باید توجه داشته باشید که گیربکس مذکور کمی تاخیر داشته و دیر دنده‌ها را تعویض می‌کند.

سواری خشک
زمانی که پژو ۲۰۷i جدید خود را تحویل گرفتید؛ پس از مدتی رانندگی متوجه خشکی خودرو به خصوص در محور عقب خواهید شد.

البته مشکل فوق تقریبا در میان خودروهای داخلی بسیار عادی و طبیعی است! زیرا شما یا باید مدتی با صدای کوبش خودرو همراهی کنید تا خشکی آن به مرور از بین برود و یا لاستیک و تنظیمات کمک فنر را تغییر دهید!

ایران‌خودرو و قطعات چینی!

متاسفانه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو تعریف چندانی ندارد و ممکن است مشکل خودروی شما با مراجعه اولیه به نمایندگی‌های این شرکت حل و فصل نشود. از طرفی خودروی ۲۰۷i دیگر آن فرانسوی اصیل دیروز نیست و برای تولید آن از قطعات چینی استفاده شده است. همچنین باید توجه داشت همواره نسخه فعلی ۲۰۷i از نظر شتاب، کیفیت و… با نسخه قدیمی و فرانسوی آن در بازار ایران (پیش از تحریم) مقایسه می‌شود!