با معایب خودروی جک S3 بیشتر آشنا شوید
بعد از سورپرایز کرمان‌خودرو با ارائه محصولات هیوندایی کره، این کمپانی در سری همکاری‌های خود با برند جک چین به سراغ شاسی‌بلند قد کوتاه این کمپانی رفت. خودرویی که دوست دارد مانند جک اس۵ بدرخشد ولی آیا مشخصاتی دارد که بتوان امیدوار بود؟
 
 
 کمپانی جک مدتی هست که هدفمند فعالیت می‌کند و زبان طراحی مخصوص خود را در محصولاتش پیاده‌سازی می‌کند. کمپانی جک (JAC)، سعی دارد از یک برند کوچک چینی به یک خودروساز بزرگ تبدیل شود و کشورهایی مانند ایران می‌توانند آن را در رسیدن به هدفش کمک کنند ولی آیا این سود ۲ طرفه خواهد بود؟ تقریبا می‌توان گفت خودروهای تولیدی این برند با روحیه ایرانی‌ها هم‌خوانی دارند و دلیل استقبال از این خودروها نیز همین موضوع است ولی این به معنای موفقیت صد در صدی جک نیست و نمی‌تواند امید داشته باشد که هر چیزی که تولید می‌کند در ایران فروش برود.

جک یک کمپانی دولتی چینی است که با حمایت‌های دولتی رشد می‌کند و فقط به فکر گذران عمر نیست. این کمپانی به آینده نگاه ویژه‌ای دارد چیزی که در کمپانی‌های ایرانی اصلا دیده نمی‌شود. برندهای دولتی ایران فقط به فکر کسب درآمد هستند و به زمان حال می‌اندیشند و سیاست‌های آن‌ها آینده روشنی را نشان نمی‌دهد. جک اس ۳ بعنوان یک شاسی‌بلند شهری ارزان قیمت برای قشر کم درآمد جامعه طراحی شده که ترکیبی از مشخصات بد و خوب را شامل می‌شود.

پیشرانه :

جک اس۳ مجهز به پیشرانه ۱۵۹۰ سی‌سی با ۱۰۷ اسب‌بخار قدرت و ۱۵۵ نیوتن متر در طیف دور موتور ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دور در دقیقه است. این پیشرانه دقیقا نشان می‌دهد که اس۳ برای جاده‌های هموار شهرهای چین طراحی شده است و در جاهایی که قدرت بیشتری لازم است چندان کارآیی نخواهد داشت.
این سطح از قدرت در سدان‌ها نیز کم محسوب می‌شود ولی جک در اینجا از چنین پیشرانه ضعیفی برای شاسی‌بلند ۱۲۵۰ کیلوگرمی خود استفاده کرده است. البته از لحاظ وزنی این خودرو شرایط نسبتا خوبی دارد اما بازهم چنین پیشرانه‌ای نمی‌تواند رضایت مالک را کسب کند. شتاب این موتور نیز جذاب نیست و دیگر خبری از شتاب خوب جک اس۵ در این خودرو نیست و باید با یک خودروی معمولی دست و پنجه نرم کنید. می‌توان گفت از لحاظ پیشرانه این مدل یکی از ضعیف‌ترین‌ها در ایران است.

قیمت :

زمانی که برای اولین‌بار فراخوان جک اس ۵ صادر شد، کرمان‌خودرو محصول جدید خود را با قیمتی کمتر از ۷۰ میلیون تومان ثبت‌نام می‌کرد و شما با ۷۰ میلیون تومان یک خودروی قدرتمند خریداری می‌کردید اما بنظر می‌رسد که این سیاست، برای جلب توجه بوده است، چرا که در هر فراخوان ثبت نام قیمت این خودرو افزایش داده شد و اکنون مدل دستی در حدود ۸۵ میلیون قیمت دارد.
این کمپانی S3 را با قیمتی در حدود ۷۲ میلیون تومان ثبت نام می‌کند که بنظر نمی‌رسد طرفداران آن به‌اندازه جک باشند که قرار باشد افزایش قیمت نجومی را تجربه کند به همین دلیل این مبلغ تعیین شده است. این قیمت برای خرید یک کراس‌وور شهری با پیشرانه‌ای ضعیف و تجهیزاتی تقریبا معمولی بسیار زیاد است. البته قیمت غیرمنطقی همیشه در عرضه خودرو به هموطنان وجود داشته است.

فضای کم :
اگرچه به اس۳ شاسی‌بلند کوچک شهری می‌گویند اما داخل این خودرو به اندازه یک هاچبک جا دارد. فضای کم شاید برای سرنشینان جلو با جابه‌جایی صندلی درست شود اما سرنشینان عقب نمی‌توانند فضای کافی و خوبی در اختیار داشته باشند. اگر یک خانواده چهار نفره با سایز استاندارد هستید، می‌توانید در جک اس ۳ مستقر شوید، در غیر این صورت یا باید رژیم بگیرید و با عمل جراحی قد خود را کوتاه کنید و یا بطور غیر معمولی در یک خودرو بنشینید.
صندوق بار این محصول نیز فضای بسیار کمی دارد و اگر به صندوق بار حجیم نیاز دارید به‌کلی قید خرید اس۳ را بزنید چرا که با ارفاق شاید بتوان یک الی ۲ چمدان در آن گنجاند.

صدای پیشرانه :
اگر چه در طراحی خودروهای جک از برندهای کره‌ای الهام گرفته شده اما بنظر می‌رسد در برخی از قسمت‌ها اصلا این الهام کاربرد نداشه است. صدای پیشرانه را در داخل کابین می‌توان زیاد دانست و کمپانی جک اصلا عایق‌بندی مناسبی را انجام نداده است.

کرمان‌خودرو
این شرکت سابقه درخشانی در حذف آپشن دارد البته تقریبا تمام خودروسازهای ایرانی اینگونه‌اند و آپشن را بر می‌دارند خودرو را گران می‌فروشند و بعد برای آپشن‌ هم پول اضافه می‌گیرند. مدل فول جک اس۳ آپشن‌های بسیار خوبی مانند ۶ کیسه هوای ایمنی دارد که عرضه آن با قیمت ۷۰ میلیون تومان باز هم گران محسوب می‌شد اما کرمان‌خودرو مدلی از این خودرو را عرضه می‌کند که آپشن کمتری دارد.
همچنین سابقه نشان داده است که این کمپانی چندان هم به فکر مشتریان نیست چرا که برای خودرویی مانند اس ۵ بازدیدهای دوره‌ای کوتاه مدت را در نظر گرفته که در ابتدا خوب تصور می‌شود اما زمان مراجعه به نمایندگی با فاکتور چند صد هزار تومانی از خجالت شما در می‌آیند. اگر برای جک اس۳ هم شرایط مشابه در نظر داشته باشند، سالی چند میلیون تومان برای این سرویس‌ها باید کنار بگذارید.

مقایسه اجمالی با برخی از رقبا :
مشخصات جک S3 MVM X22 دستی  MVM X22 اتومات MVM  X33-S لیفان X60 چانگان SC35

ساندرو استپ وی

حجم موتور (سی‌سی) ۱۴۹۸ ۱۴۹۸ ۱۴۹۸ ۱۹۷۱ ۱۷۹۴ ۱۶۰۰ ۱۵۹۸
تعداد سیلندر ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی
تعداد مجموع سوپاپ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶
حداکثر قدرت خروجی (اسب بخار) ۱۰۷ ۱۰۵ ۱۰۵ ۱۳۶ ۱۳۱ ۱۲۳ ۱۰۵
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۱۷۵ ۱۷۰ ۱۶۰ ۱۷۵ ۱۷۰ نامشخص ۱۷۰
نوع جعبه دنده CVT دستی ۵ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته اتوماتیک ۷ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته دستی – اتومات
حجم باک (لیتر) ۴۵ ۵۰ ۵۰ ۵۵ ۵۵ ۵۲ ۵۰
مصرف سوخت سیکل ترکیبی (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۷ ۸ ۸.۲ ۸.۵ ۸.۲ ۷ ۷
طول (میلی‌متر) ۴۳۲۵ ۴۲۰۰ ۴۲۰۰ ۴۴۱۹ ۴۳۲۵ ۴۱۶۰ ۴۰۲۴
عرض (میلی‌متر) ۱۷۶۵ ۱۷۶۰ ۱۷۶۰ ۱۷۶۵ ۱۷۹۰ ۱۸۱۰ ۱۷۵۳
ارتفاع (میلی‌متر) ۱۶۶۰ ۱۵۷۰ ۱۵۷۰ ۱۶۵۱ ۱۶۹۰ ۱۶۷۰ ۱۵۸۴
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۲۲۰ ۱۲۴۵ ۱۲۴۵ ۱۴۲۰ ۱۳۳۰ ۱۲۹۰ ۱۱۹۳
استاندارد آلایندگی یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو ۴ نامشخص یورو۴
قیمت (میلیون تومان)* ۷۲ ۵۸ ۶۶ ۷۷ ۶۵ ۶۲ ۶۲

کلام آخر
در شایطی که ایران بازاری امن برای خودروهای چینی شده است، خودروسازان نیز از هیچ تلاشی برای خالی کردن جیب مردم دریغ نمی‌کنند. جک اس۴ مدل فول با ۶ کیسه ایمنی در چین در حدود ۸۴۸۰۰ یوآن قیمت دارد یعنی چیزی در حدود ۵۲ میلیون تومان ولی در ایران ۲۰ میلیون تومان بیشتر عرضه می‌شود. امیدواریم در عرضه خودرو کمی جیب مردم در نظر گرفته شود چرا که همه توان خرید خودروهایی با قیمت بالا را ندارند.