کیا اسپورتیج یا تویوتا راو4، کدام یک ایمن تر است؟
 کیا اسپرتج و تویوتا راو 4 هر دو از محبوب ترین کراس اوور های موجود در بازار کشور هستند و نمونه های نو و دست دوم آنها خواهان بسیاری در بازار دارند.
 
این خودرو از نظر قابلیت های حرکتی و بخش فنی نیز بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. با این وجود برای برخی از افراد ایمنی خودرو اهمیت بالایی دارد و به همین خاطر در اینجا می خواهیم به بررسی نتایج تست تصادف این دو خودرو نگاهی داشته باشیم تا دریابیم کدام یک از این دو کراس اوور شرقی در هنگام حادثه حفاظت بیشتری از سرنشینان خود به عمل می آورد. رقابتی بین ژاپنی های با تجربه و کره ای های سخت کوش.

تست تصادف کیا اسپرتج :

تست تصادف تویوتا راو4 :


ابتدا با تصادف از جلو آغاز می کنیم. در این بخش کیا اسپرتج تواسته عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید تمامی بخش های بدن راننده و سرنشین در تصادف سال مانده اند و تنها ساق پا ها آنهم به میزان جزیی آسیب دیده است. تویوتای راوفور گرچه در زمینه ی حفاظت از سرنشین جلو عملکردی مشابه با اسپرتج دارد اما قسمت های سر و سینه ی راننده در این خودرو دچار آسیب می شوند و این موضوع سبب خواهد شد تا در رده ای پایین تر از کیا قرار گیرد. البته این نیز فراموش نشود که آسیب بدنی راننده خیلی جدی و حاد نیست.تست تصادف جانبی به دو صورت انجام می شود که یکی شامل برخورد یک خودرو از بغل و دیگری شامل برخورد از بقل با یک تیر است. در تستس برخورد جانبی با تیر اینبار برنده ی میدان تویوتا راوفور است چون در این خودرو بیشتر قسمت های بدن سرنشینان سالم مانده و تنها بخش سینه کمی آسیب می بیند. اما در اسپرتج نیز گرچه بخش های سال مبدن با تویوتا یکسان هستند اما بخش سینه و بالاتنه آسیب بیشتری در مقایسه با تویوتا خواهد دید.
در صورتی هم که یک خودرو از بغل به هر یک از این دو شاسی بلند بزند هر دو این توانایی را دارند که به نحو احسن از راننده و سرنشینان دفاع کنند.همه ی این موارد سبب شده است تا در زمینه ی حفظ جان سرنشینان بالغ، کیا اسپرتج بتواند به امتیاز ۹۳ درصد دست پیدا کند و ۵ ستاره ی ایمنی کامل را به خود اختصاص دهد. تویوتا نیز با وجود دریافت ۵ ستاره از یورو NCAP اما امتیاز ۸۹ درصد را دریافت کرده است.
در زمینه ی حفاظت از کودکان نیز تویوتا موفق به کسب امتیاز ۸۲ درصد و کیا موفق به کسب ۸۶ درصد شده است. در خصوص عملکرد سیستم های ایمنی نیز سیستم های کیا اسپرتج ۸۶ درصد موفقیت داشتند ولی این عدد برای تویوتا ۶۶ درصد است.
در خصوص محافظت از عابر در صورت برخودر خودرو با عابر اما تویوتا است که عملکرد بهتری به میزان۶۶ درصد را در مقابل ۴۹ درصد کیا از خود بر جای می گذارد.