چند دلیل برای آنکه ام‌جی 6 نخریم!
ام جی به یکی از معتبرترین شرکت‌های چینی در دنیا تبدیل شده اما این به معنی بدون نقص بودن خودروهای این کمپانی نیست. ام‌جی سالهاست که دست به‌دست در بین سایر کمپانی‌ها چرخیده و اکنون به دست سایک موتور چین افتاده است.
 
 
این کمپانی که در گذشته یک خودروساز اصیل بریتانیایی محسوب می‌شد الان فقط یک دفتر فنی در این کشور دارد و تقریبا بطور کامل به چین منتقل شده است. همین سابقه حضور در انگلستان باعث شده که محصولات ام‌جی در کشورمان با نام خودروهای انگلیسی شناخته شوند و در تبلیغات نیز از این موضوع به‌نوعی سوءاستفاده شده است ولی این برند را می‌توان یک خودروسازی کاملا چینی دانست. ام‌جی ۶ بعنوان یک محصول پرطرفدار از این کمپانی مدتهاست که در ایران نیز عرضه می‌شود و ما امروز تصمیم گرفتیم نگاهی به مشخصات این خودرو بیاندازیم تا ببینیم آیا این خودرو همانی هست که گفته می‌شود. با ما همراه باشید…

قیمت ام جی 6 :
ام‌جی شاید خودروهای خوبی را عرضه کند ولی بدون شک محصولات این کمپانی در حال حاضر توان رقابت با هیوندایی و کیا را ندارند و ام‌جی ۶ نیز از همین موضوع تبعیت می‌کند. این خودرو با قیمتی در حدود ۱۳۷ میلیون تومان از سوی مدیاموتورز عرضه شده در صورتی که با این مبلغ می‌توان به گزینه‌های کره‌ای، فرانسوی و ژاپنی نیز فکر کرد. البته منظور ما تمام کلاس‌های سدان، شاسی‌بلند و … است. ام‌جی ۶ در صورتی ارزش خرید دارد که با قیمت رقابتی نسبت به رقبای خارجی عرضه شود تا مشخصات خوب آن بهتر دیده شود.

متریال داخلی :
ام‌جی با استفاده از پلاستیک سخت در داخل کابین سری ۶ خود، طراحی داخلی زیبای آن را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده از کیفیت این خودرو کاسته شود. اکثر خودروهای چینی موجود در ایران در یک گزینه با هم اشتراک دارند و آن چیزی نیست جز متریال داخلی بی‌کیفیت. ام‌جی ۶ نیز پلاستیک جالبی ندارد و در این بخش اصلا توان رقابت با رقبای خود را نخواهد داشت و این یک ضعف جدی برای این خودروی ۱۳۷ میلیون‌تومانی محسوب می‌شود.

استهلاک و هزینه تعمیر بالا :
در دنیا خودروهایی طرفدار پیدا می‌کنند که استهلاک پایینی دارند و هزینه تعمیرات آنها غیرمنطقی نیست و همین موضوع باعث رشد خودروسازانی مانند تویوتا شده است اما ام‌جی ۶ در ایران هزینه تعمیرات تقریبا بالایی دارد و زمانی که خودروی شما دچار مشکل شود تازه متوجه خواهید شد که با چه مشکل بزرگتری روبرو هستید. در بعضی از موارد دیده شده که مشکلات خودرو و عدم توانایی نمایندگی در رفع ایراد باعث ایجاد نارضایتی در خریداران شده است که مدیاموتورز باید برای جلب رضایت این مشتریان تلاش حداکثری خود را بکاربگیرد؛ البته تنها چیزی که در عرضه‌کنندگان خودروی داخل ایران دیده نمی‌شود تلاش برای جلب رضایت مشتریان است.

گیربکس :
گیربکس‌های ام‌جی ۶ علاوه بر اینکه تعویض دنده‌ دقیقی ندارند بارها دیده شده که دچار ایرادات فنی متعدد از جمله تعویض‌دنده اشتباه شده‌اند و مالکان این خودروها از صدای گیربکس‌های خودروهای ام‌جی ۶ ابراز ناراحتی کرده‌اند. البته صدای گیربکس نمی‌تواند ایراد چندان آزاردهنده‌ای باشد تا زمانی که عملکرد این بخش از خودرو را با مشکل روبرو نکرده است.

بازار فروش نامناسب :
فرض کنید شما یک‌دستگاه ام‌جی۶ با قیمت ۱۳۷ میلیون خریداری کرده‌اید و حال قصد دارید خودروی خود را برای فروش قرار دهید. قیمت مدل کارکرده این خودرو در حدود ۱۳۰ میلیون تومان است و این یعنی افت قیمت تقریبا ۷ میلیون تومانی و همچنین احتمالا باید مدتها تلاش کنید تا بتوانید خودروی مورد نظر خود را بفروش برسانید و در این مدت نیز ممکن است با افت قیمت مجدد روبرو شود. در کل افت قیمت زیاد و عدم وجود بازار دست دوم مناسب نشان می‌دهد که استقبال از این محصول در کشور چندان خوب نیست.

صدای کابین: 
عدم عایق‌بندی مناسب باعث شده تا صدای موتور به داخل کابین منتقل شود و این برای خودرویی که ادعا شده یک محصول خوب از قلب بریتانیا است چندان جالب نیست. ام‌جی می‌توانست در جلوگیری از ورود صدای موتور به داخل کابین بهتر عمل کند و این خودرو را از سایر محصولات چینی جدا کند چرا که اکثر خودروهای این کشور با چنین مشکلی مواجه هستند.

جمع بندی:
ام‌جی در بین خودروسازان چینی، یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود اما محبوبیت برندهای غیرچینی را ندارد و پرداخت چنین مبلغی برای این خودرو با این سطح از کیفیت چندان عاقلانه بنظر نمی‌رسد. البته ام‌جی۶ مشخصات خوب هم کم ندارد اما قیمت تمام آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.