یکشنبه، چهارم تیر ماه 96، شرکت مدیران خودرو سفری یک روزه از تهران به طالقان جهت تست و بررسی خودرو های کارکرده ام وی ام ترتیب داده بود. نکته جالب در مورد این سفر، حضور مالکین خودرو ها بود تا خبرنگاران بتوانند از تجربیات آنها بهره مند شوند. در صحبت هایی که خبرنگاران با مالکین هر 6 خودرو داشتند، همگی از عملکرد و دوام خودرو ها اظهار رضایتمندی کرده و در طول مدت استفاده با مشکل خاصی برخورد نکرده بودند. در این سفر، خبرنگاران خودرو فرصتی یافتند تا عملکرد و دوامِ نمونه های کارکرده از خودرو های زیر را ارزیابی کنند:
 
- سه دستگاه ام وی ام ایکس 33 اس اتوماتیک
- دو دستگاه ام وی ام 550 دنده دستی
- یک دستگاه ام وی ام 550 اتوماتیک
حدودا یکسال از معرفی نسل سوم ایکس 33 یعنی ایکس 33 اس با ظاهری به روز شده در بازار ایران می گذرد که با استقبال خوبی از سوی مشتریان همراه بوده است. طراحی نمای روبروی این خودرو با جلو پنجره عریضی که دارد، از نکات جالب توجه در آن بوده و نسبت به نسل قبلی اش مدرن تر و زیباتر به نظر می رسد. علاوه بر این، رینگ های زیبای 17 اینچی آن نیز ظاهر این خودرو را اسپرت جلوه می دهند.
 البته ایکس 33 اس نسبت به نسل قبلی، تغییرات زیادی در نمای کناری و عقب نداشته است. اما با ورود به کابین این خودرو، خود را در فضایی کاملا متفاوت نسبت به نسل قبلی خواهید یافت که هماهنگی خوبی بین اجزای مختلف آن به چشم می خورد. کیلومتر شمار و دور شمار طراحی جالبی دارند که حس و حالی اسپرت به راننده القا می کنند. از نکات مثبت در این خودرو می توان به جادار بودنِ فضای بار عقب (550 لیتر) اشاره کرد. همچنین فضای کابین ایکس 33 اس را با فاصله محوری 2510 میلی متر، می توان قابل قبول توصیف کرد. از نظر عایق بندی کابین، این خودرو نمره قبولی را دریافت می کند و اگرچه در دور های بالا صدای موتور در کابین شنیده می شود، اما این صدا تا حدی است که آرامش سرنشینان را بر هم نزند.

ایکس 33 اس به یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپِ 2 لیتری تنفس طبیعی مجهز است که از نوع دو میل بادامک در بالا (DOHC) است. از مزایای موتور های DOHC می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- دمای پایین تر موتور
- کارکرد روان و بی صدای موتور
- افزایش بازدهی موتور
همچنین این موتور به سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ نیز مجهز شده که باعث افزایش عملکرد خودرو و کاهش مصرف سوخت می شود. حداکثر قدرت این موتور برابر 139 اسب بخار بوده و می تواند حداکثر 180 نیوتن متر گشتاور تولید کند که از دور موتور 4300 تا 4500 در دسترس راننده قرار می گیرد. نیروی موتور در این خودرو به چرخ های جلو منتقل می شود و گیربکس آن نیز از نوع خودکار CVT است که مزایا و معایب خاص خودش را دارد. می توان کشش این خودرو را قابل قبول ارزیابی کرد، اما شاید نتواند در زمینه شتاب گیری رضایت شما را کاملا جلب کند. البته حالت تعویض دستی برای این گیربکس در نظر گرفته شده که گیربکس 7 دنده دستی را شبیه سازی می کند. خوشبختانه در این حالت عملکرد خودرو بهبود پیدا می کند و شتاب گیری خودرو نسبت به حالت D بهتر می شود.

قابلیت های دینامیکی ایکس 33 اس را می توان قابل قبول دانست، اما نباید فراموش کنید که با یک خودروی شاسی بلند طرف هستیم که بهتر است پشت فرمان آن از مانور های ناگهانی خودداری کنید. همچنین سیستم تعلیق این خودرو از نظر کیفیت سواری عملکرد نسبتا قابل قبولی را ارائه می دهد. این شاسی بلندِ مدیران خودرو به ترمز های دیسکی در هر چهار چرخ مجهز شده که با بهره مندی از سیستم های ABS و EBD می تواند عملکردی مناسب از خود نشان بدهد که باعث ایجاد حس امنیت در راننده می شود.

در این سفر شرایطی فراهم شد تا این شاسی بلند مدیران خودرو را از نظر قابلیت های آفرودِ سبک مورد ارزیابی قرار دهیم. درست است که این شاسی بلند شهری برای چنین کاربردی طراحی نشده و نمی توان از آن انتظار قابلیت های یک خودروی چهار چرخ متحرک را داشت، اما با فاصله مناسبی که از سطح زمین دارد، می توانید با خیال آسوده تری از مسیر های ناهموار عبور کرده و نگران گیر کردن کف خودرو به زمین نباشید.

لیست زیر بخشی از تجهیزات و امکانات ایکس 33 اس (مدل اتوماتیک) را نشان می دهد:
    دو کیسه هوا
    چراغ های مه شکن جلو و عقب
    چراغ مخصوص روز
    رینگ 17 اینچی آلومینیومی
    کامپیوتر سفری
    سنسور پارک عقب + دوربین دید عقب
    سنسور فشار باد لاستیک ها
    روکش چرمی صندلی ها
    تنظیم صندلی راننده در 6 جهت
    صفحه نمایش لمسی 8 اینچی
    تنظیم برقی آیینه های جانبی
    تهویه مطبوع اتوماتیک
    کروز کنترل
    سانروف برقی
    کنترل سیستم صوتی از روی فرمان
ام وی ام 550 که جانشین مدل 530 محسوب می شود، در حقیقت همان چری E5 است. 550 از نمای روبرو ظاهری ساده و کمی هم لوکس دارد. در نمای جانبی و عقب هم این خصوصیات کم و بیش دیده می شود و در مجموع سادگی از ویژگی های طراحی 550 به شمار می رود. در فضای داخلی این خودرو، سادگی و هماهنگی مناسبی به چشم می خورد که باعث ایجاد حس آرامش در سرنشینان می شود. کابینِ جادار 550 به همراه فاصله محوری 2.6 متری، آن را خودرویی مناسب برای خانواده و مسافرت کرده است.
550 هم از همان موتور 2 لیتری ایکس 33 اس بهره می برد که در این سفر هر دو مدلِ 5 دنده دستی و اتوماتیک CVT حضور داشتند. عملکرد مدل اتوماتیک 550 قابل قبول ارزیابی می شود، اما مدل دستی از نظر شتاب گیری سریع تر احساس می شود. به جهت بهره مندی این خودرو از موتور 2 لیتری، راننده احساس کمبود قدرت و گشتاور نخواهد داشت. به جهت بهره مندی از گیربکس CVT در مدل اتوماتیک، بر خلاف برخی گیربکس های اتوماتیک معمولی ضربه تعویض دنده وجود ندارد که باعث عملکرد نرم و روان 550 شده است. گیربکس مدل دستی هم عملکرد مناسبی داشته و تعویض دنده ها با آسانی و نرمی انجام می شود.

ترمز های این خودرو که در هر چهار چرخ دیسکی بوده و به ABS و EBD مجهز است، می تواند حس اطمینان قابل قبولی را برای راننده ایجاد کند. از نکات مثبت در این خودرو می توان به سواری نرم آن اشاره کرد که ترکیبِ آن با کابینی جادار و گیربکس CVT، سبب شده 550 خودرویی مناسب برای مسافرت باشد. از طرفی قابلیت های دینامیکی 550 هم خوب احساس می شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
از تجهیزات و امکانات این سدانِ مدیران خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    دو کیسه هوا
    چراغ های مه شکن جلو و عقب
    کامپیوتر سفری
    سیستم پخش MP3 با پورت USB به همراه 4 بلندگو
    روکش چرمی صندلی ها
    تنظیم صندلی راننده در 4 جهت
    تنظیم برقی آیینه های جانبی
    رینگ 15 اینچی آلومینیومی
    سانروف برقی
    کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

جمع بندی
طبق مشاهداتی که در این تست داشتیم، خودرو های کارکرده ام وی ام دوام قابل قبولی را از خود نشان داده و افتِ کیفی محسوسی نسبت به نمونه های صفر کیلومتر نداشتند که می توانند در دراز مدت هم رضایت مالکین را کسب کنند. این روز ها ام وی ام ایکس 33 اس اتوماتیک با قیمت 77,600,000 تومان توسط شرکت مدیران خودرو به فروش می رسد که شاسی بلندی زیبا با کابینی مدرن، گیربکس اتوماتیک، موتوری قدرتمند و ارزش خرید بالا به حساب می آید.

همچنین ام وی ام 550 هم با کابینی جادار، سواری نرم و موتوری قدرتمند، گزینه ای مناسب برای خانواده ها محسوب می شود که هم اکنون قیمت مدل دنده دستی آن معادل 56,500,000 تومان بوده و مدل اتوماتیکِ آن با قیمت 64,600,000 تومان توسط شرکت مدیران خودرو به فروش می رسد.
مشخصات فنی ام وی ام ایکس 33 اس – اتوماتیک ام وی ام 550 – دنده دستی ام وی ام 550 – اتوماتیک
حجم موتور (سی سی) 1971 1971
تعداد سیلندر / سوپاپ 4 / 16 4 / 16
مکانیزم سوپاپ دو میل بادامک در بالا (DOHC) / زمان بندی متغیر سوپاپِ دوگانه (DVVT) دو میل بادامک در بالا (DOHC) / زمان بندی متغیر سوپاپِ دوگانه (DVVT)
حداکثر قدرت (اسب بخار / دور در دقیقه) 139 / 5750 139 / 5750
حداکثر گشتاور (نیوتن متر / دور در دقیقه) 180 / از 4300 تا 4500 180 / از 4300 تا 4500
گیربکس خودکار CVT 5 دنده دستی خودکار CVT
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) 175 185
حجم باک (لیتر) 55 52
ترمز چهار چرخ دیسکی به همراه ABS و EBD چهار چرخ دیسکی به همراه ABS و EBD
تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
تعلیق عقب کشنده چندگانه کشنده چندگانه
مشخصات لاستیک 215/60R17 195/55R15
تعداد کیسه هوا 2 2
وزن تقریبی (تُن) 1.4 1.3
قیمت نمونه صفر کیلومتر (تومان) 77,600,000 56,500,000 64,600,000

فروش اقساطی ام وی ام

فروش اقساطی ام وی ام ایکس 33

فروش اقساطی ام وی ام 550