رنو ساندرو بخریم یا پژو 207 ؟
 اگر در بازه قیمتی 40 تا 50 میلیون تومانی به دنبال خرید یک هاچ‌بک باشید قطعاً رنو ساندرو و پژو 207i در میان گزینه‌های‌تان است. این دو خودرو که البته با اختلاف قیمتی در حدود 4 میلیون تومان به بازار عرضه می‌شوند این روز‌ها در میان محبوب‌ترین‌های بازار جای دارند و در اینجا با بررسی مقایسه‌ای ما رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

پیشرانه
هر دو خودرو با موتور‌هایی به حجم 1.6 لیتر به فروش می‌رسند و جالب‌تر آنکه قدرت آنها هم برابر است و هر دو می‌توانند 105 اسب بخار قدرت تولید کنند. موتور هر دو خودرو از نوع 16 سوپاپ است و به این ترتیب موتور می‌تواند کشش مناسبی را در دور‌های مختلف ارائه کند. گشتاور موتور دو خودرو نیز نزدیک به هم است هر چند در اینجا ساندرو 140 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند و در 207i شاهد 142 نیوتن متر گشتاور هستیم. در این بخش مزیت موتور ساندرو تولید گشتاور و قدرت در دور‌های موتور پایین‌تر است. دو خودروی مورد بررسی ما از گیربکس‌های دستی بهره می‌برند که پنج سرعته است هر چند هم‌اکنون ساندرو با گیربکس اتوماتیک هم در بازار موجود است و البته 207i نیز مدتی است با گیربکس جدید اتوماتیک تولید می‌شود.

طراحی ظاهری
هر چند طراحی ظاهری شاید تا حد زیادی سلیقه‌ای باشد، اما این دو خودرو را می‌توان تا حد از نظر تناسبات طراحی خودرو‌ها منطقی دانست و البته در مقام مقایسه، 207i خودروی به‌روزتری به نظر می‌رسد.

فضای داخلی
طراحی داخلی هر دو خودرو را می‌توان در حد متوسط دانست و به‌وضوح سن بالای طراحی آنها را نشان می‌دهد. هر دو خودرو کابین یکدستی دارند و هر چند چیز زیادی برای لذت بردن در کابین پیدا نمی‌کنید، اما ارگونومی نسبتاً مناسب آن باعث می‌شود شکایت چندانی نداشته باشید.

رنو ساندرو بخریم یا پژو 207 ؟

بر روی جاده
بررسی خودروها روی کاغذ کافی است و اکنون زمانی است که باید خودرو‌ها را در خیابان و جاده برانیم و اینجا است که ساندرو برتری خود را نشان می‌دهد. فضای داخلی ساندرو بزرگ‌تر است و سرنشینان در بخش پا و سر فضای بیشتری را در اختیار دارند. محفظه بار ساندرو هم بزرگ‌تر از 207i است و این یک مزیت بزرگ برای سفر‌ها است. در زمان حرکت ساندرو کشش بیشتری دارد و شتاب‌گیری آن‌ هم بهتر است تا جایی که صفر تا صد کیلومتر در ساعت را می‌تواند در 10.5 ثانیه طی کند و این در حالی است که پژو 207i برای این کار نیاز به 11.6 ثانیه دارد. در سربالایی‌ها هر چند هر دو خودرو عملکرد خوبی دارند، اما ساندرو به لطف ضرایب دنده، کشش بهتری را ایجاد می‌کند. در دست‌انداز‌ها عملکرد ساندرو تا حدی بهتر است و بیش از 207i ضربات را جذب می‌کند. هندلینگ هر دو خودرو متوسط است به دلیل طراحی خاص صندلی‌های ساندرو، گاهی احساس می‌کنید در حال خروج از پیچ هستید هر چند خودرو عملاً پایدار است.

امکانات
ایران‌خودرو در زمان عرضه مدل‌های جدید 207i تلاش کرد با تغییراتی، این خودرو را مدرن‌تر کند و به همین دلیل امکانات جدیدی روی آن نصب کرده که در ساندرو نمی‌بینید. مهمترین این امکانات نصب LCD در بخش میانی داشبورد، دکمه‌های کنترلی روی فرمان و سنسور‌ها و دوربین عقب است که باعث می‌شود 207i برتر از ساندرو باشد. به لطف نصب LCD میانی اینک 207i امکان پخش DVD را دارد و سیستم رهیاب نیز بر روی آن نصب شده است. همه اینها می‌تواند باعث برتری این خودرو بر ساندرو شود، هر چند در مقابل همه این امکانات به‌عنوان قطعات آپشن از سوی سایپا و البته در بازار قطعات یدکی بر روی ساندرو هم نصب می‌شود. برتری 207i که نمی‌توانید آن را در ساندرو پیدا کنید سیستم تهویه اتوماتیک است. در ساندرو تهویه به‌صورت دستی خواهد بود. ساندرو هم البته در این بخش کنترل سیستم صوتی از پشت فرمان را (مشابه آنچه پیش از این در مگان دیده‌ایم) عرضه می‌کند.

ابعاد بدنه
از نظر ابعاد بدنه، ساندرو خودروی بزرگ‌تری است. این مسأله را هم می‌توان روی کاغذ دید و هم در عمل و زمانی که دو خودرو در کنار هم پارک شده‌اند مشخص است. از نظر طول، ساندرو با 4020 میلی‌متر، حدود 10 سانتی‌متر از 207i بزرگ‌تر است. این مسأله در فاصله میان دو محور هم دیده می‌شود جایی که ساندرو با 2588 میلی‌متر، بیش از 10 سانتی‌متر از 207i بزرگ‌تر است، ضمن آنکه ساندرو ارتفاع بیشتری هم دارد که بخشی از آن به سقف بلند‌تر آن بازمی‌گردد.

وقت انتخاب
انتخاب میان این دو خودرو شاید اندکی دشوار باشد. از یک ‌طرف ساندرو را دارید که در مدل‌های دنده‌ای قیمتی در حدود 47 میلیون تومان در بازار دارد و در مقابل 207i را می‌توان با قیمتی کمتر از 43 میلیون تومان خرید. ساندرو از نظر فضای داخلی و توان حرکتی خودروی برتری است و بر اساس اعلام گزارش‌های رسمی، کیفیت بالاتری هم دارد و همواره در لیست باکیفیت‌ترین خودرو‌های تولید داخل است. در مقابل 207i هر چند فضای کمتری دارد، اما به‌صورت استاندارد با امکانات بیشتری عرضه می‌شود و البته قیمت پایین‌تری دارد، اما هنوز هم در زمینه کیفیت از نمونه‌های قبل از دهه 90 به دور است و خریدارانش مشکلاتی را گزارش می‌کنند.

رنو ساندرو بخریم یا پژو 207 ؟