مقایسه فنی خودرو دنا با MVM 530 و لیفان 620
دنا به عنوان جدیدترین خودروی ملی، تا چند روز دیگر در خیابان های شهر به وفور مشاهده خواهد شد. ناگفته نماند كه همه این خودروها، نمونه های پیش فروش شده ماه های گذشته هستند، پس در حال حاضر امکان خرید فوری این خودرو از شرکت سازنده مهیا نیست. جدا از مشخصاتي كه از بخش هاي فني اين محصول شنيده ايم، باید دید سومین مدل از خانواده برند ملی ایران خودرو در عمل و در برابر رقبای خود در بازار چگونه ظاهر میشود. در این مطلب قصد داریم دنا را با جدیترین رقبای خود یعنی دو میهمان چینی تقریبا هم‌کلاس با اين خودرو، لیفان 620 و ام وی ام 530 مقایسه کنیم تا نقاط تاریک و روشن هر یک به خوبی مشخص شود.اما چرا این دو خودروی چینی برای رویارویی با دنا درنظر گرفته شده‌اند؟ احتمالا بهترین جواب برای این سوال در مقوله قیمت قابل بیان خواهد بود. هنوز به صورت قطعی نمی‌توان در مورد ارزش دنا در بازار صحبت کردولی آن‌چه مشخص است دو رقیب اصلی آن همین خودورهای چینی خواهند بود که اتفاقا چندی است به دلیل فقدان تنوع در بازار، مورد توجه خریداران بیش‌تری نیز قرار گرفته‌اند.


دنا به عنوان لوکس‌ترین و بزرگ‌ترین خودروی داخلی تولید شده تاکنون، طبیعتا همانند هر محصول تازه‌وارد دیگری نظرات مثبت و منفی فراوانی در مقابل خودخواهد ديد؛ کافی است یک دهه به عقب باز گردیم تادر زمان رونمایی از اولین خودروی ملی یعنی سمند، اوجاین موضوع را مشاهده کنیم. اما آن‌چه در حال حاضر وپس از گذشت سال‌ها به وضوح می‌توان نظاره‌گر آن بود،موفقیت سمند در تمامی مدل‌ها به عنوان یک خودروی خانواده محکم، ايمن و بادوام است.

طراحی سمند در زمان عرضه تقریباهم سطح با بیش‌تر خودروهای روزبود تا با پیروی از رویه بزرگانی مانند آئودی یا فولکس واگن، زیبایی را در سادگی ببیند و همین پرهیز از اغراقباعث طول عمر بیش‌تر محبوبيت آن نیز شده است به طوری‌که با نگاه کردن به این خودرو واقعا نمی‌توان آنرا خودرویی قدیمی حداقل در مقایسه با پژو 405 دانست.دنا نیز از پلتفرم كم‌وبيش یکسانی با سمند بهره می‌بردو به همین دلیل حتی در بدبینانه‌ترین حالت بازهممی‌توان خصوصیات مثبت سمند را در کنار تغییرات جدیداعمال شده در آن به منظور ساخت خودرویی منطبقبا استانداردهای روز مشاهده کرد. به دور از جانب‌داری،نباید دنا را دربرگیرنده بهترین و هماهنگ‌ترین طراحی دانست، زیرا عالوه بر اين كه زيبايي و طراحي تا حدودي يك امر سليقه‌اي و شخصي است، ولی بدون شک يكي از زیباترین و اسپرت‌ترین طراحی‌ها در اختیار آن خواهد بود.

دنا به واسطه قرار‌گیری در یک کلاس بالاتر نسبت به خانواده سمند (به لحاظ خصوصیات لوکس) به طورطبیعی تجهیزات ایمنی و رفاهی بیش‌تری را نیز در خودمی‌بیند که این موارد جدا از تزیینات لوکس به کار رفته در این خودرو است. در مورد خودروهای چینی، یک نقطه مشترک برای اکثر آن‌ها قابل مشاهده است و آن هم تعداد و تنوع تجهیزات رفاهی است. البته در حال حاضر ظاهرا هدف، كميت و تعداد تجهيزات قرار داده شده در ادامه به کیفی نیزمی‌پردازیم.

خوش‌بختانه با عرضه دنا این موضوع نیز تا حد زیادی خودنمايي مي‌كند (هرچند سورن ايي‌ال‌ايكس نیز محصولي مجهز درمحدوده قیمتی خود به حساب می‌آید) تارقابت نزدیک‌تری به وجود آید.هم لیفان وهم ام‌وی‌ام، به واسطه حضور چندین ساله در بازار تقریبا امتحان خود را پس داده‌اند. به صورت اجمالی اگر بخواهیم این دو خودرو را مورد بررسی قراردهیم، نه می‌توان خیلی نکات منفی آن‌ها را سرزنش کردو نه نکات مثبت‌شان آن قدر برجسته هستند که به عنوان شاخصه‌های حیاتی در برتری هر یک محسوب شود. اماتجربه ثابت کرده که دوام این خودرو‌ها به اندازه رقبای وطنی نیست و یا حداقل نبایدزیاد روی آن‌ها حساب بازکرد، چرا كه برخي از خودروهاي چيني سه يا چهار سال كاركرده، لااقل از نظر ظاهري به‌شدت افت كرده‌اند كه اين موضوع حتي در مقايسه با برخي محصولات ضعيف داخلي هم به چشم مي‌آيد.
مقایسه فنی خودرو دنا با MVM 530 و لیفان 620

به صورت خاص، پاشنه آشیل ام‌وی‌ام 530 در سیستم تعلیق آن به خصوص در محور عقب قرار دارد که بسیاری از افراد را از خود ناراضی ساخته است. در مورد لیفان نیز دید محدود شیشه عقب و فضای کم‌ترداخل اتاق با در نظر گرفتن ابعاد بدنه، چندان به نظر خریداران خوش نیامده هر چند که بزرگ‌ترین صندوق عقب این کلاس در اختیار این خودرو است!درهر مقایسه گروهی، یکی از بخش‌های اصلی به قوای محرکه خودروها مربوط می‌شود. اما قبل از بررسی فنی این سه خودرو با یکدیگر بهتر است نگاهی داشته باشیم به دنا که با دو پیشرانه مختلف قابل سفارش خواهد بود.

پیشرانه اول و استاندارد این خودرو نمونه 1.7 لیتری اي ي‌اف7 يا موتور ملي است که در بررسی اجمالی دنا به صورت کامل به آن پرداخته شد. دنا با این پیشرانه 114اسب بخاری تقریبا در هر شرایطی عکس العمل خوبی دربرابر پدال گاز از خود نشان می‌دهد هر چند با فعال بودن سیستم تهویه مطبوع اتوماتيك، از کشش خودرو اندکی کاسته می‌شود ولی به طور حتم همچنان قدرت كافي برای رانندگی سریع با آن وجود دارد. بزرگ‌ترین مزیت این پیشرانه در میزان مصرف سوخت آن قرار دارد که دررده کم‌مصرف‌ها و اقتصادی‌های کلاس خود طبقه‌بندی می‌شود.

یکی دیگر از خصوصیات قابل توجه این پیشرانه به صدای تولیدی آن بر می‌گردد که حداقل بهتر و گیرا‌تراز نمونه‌هاي ايكس‌يو7و ايكس‌يو ام است. اما تقاضا برای دنا با پیشرانه جدید ايكس‌ يو ام نیز بسیار زیاد است.این پیشرانه که نمونه ارتقایافته ايكس‌يو7 به حساب می‌آید توانایی تولید قدرتی برابر با 105 اسب بخار را داردو به لحاظ تولید گشتاور نیز دقیقاهم سطح با موتور1.7لیتری است. نکته‌ای که اندکی برتری را برای پیشرانه دو لیتری به همراه دارد کشش بهتر آن است زیرا همان گشتاور 155 نیوتن در دور زير چهار هزار در اختیار راننده قرار می‌گیرد که بسیار بهتر از ايي‌اف7 به حساب می‌آیدو همین موضوع شتاب اولیه و ثانویه مناسب‌تری را برای دنا به همراه می‌آورد. در مورد مصرف سوخت پیشرانه يكس‌يو ام به دليل حجم بيش‌تر، اندکی عطش بیش‌تربه بنزین از خود نشان می‌دهد ولی در مجموع فاصله آن‌قدر قابل توجه نیست که به عنوان یک عامل تاثیر‌گذاراز آن یاد شود. البته در آینده‌ای نزدیک، قدرتمندترین پیشرانه داخلی که نمونه توربوي ايي‌اف7 است بر روی دنا قابل سفارش خواهد بود که با توجه به تجربه رانندگی نگارنده با این پیشرانه (در سورن) به طور حتم باید آنرا با خودروهایی همانند مزدا3 و یا MG6 مورد قیاس قرار داد.

اما دنا با هر دو پیشرانه در برابر رقبای چینی خود به لحاظ تعداد اسب‌هاي بخار كم‌تر است که باید دید آیااین عامل، عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.قدرتمند‌ترین این جمع، ام‌وی‌ام 530 است که پیشرانه دو لیتری موجود در آن قدرتی برابر با 139 اسب بخار وگشتاور 182 نیوتن متر را تولید می‌کند، ولی به واسطه هماهنگی نه چندان مناسب میان این پیشرانه و جعبه دنده، شتاب‌گیری خودرو در حد یک پیشرانه تقریبا140 اسبی نیست و با ثبت زمان تقریبا 13 ثانیه در انتهای اینگروه قرار می‌گیرد. هر دو مدل دنا در زمینه شتاب‌گیری اولیه کاملا سریع حس می‌شوند ولی اگر قصد یک رانندگی اسپرت‌تر را داشته باشید گزینه بهتر، انتخاب دنا با پیشرانه ايكس‌يو ام است. بهترین شتاب‌گیری گروه نیز در اختیار لیفان 620 است که با وجود پیشرانه 131 اسب بخاری و گشتاور 160 نیوتن متری که در 4200دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد و البته سبك بودن سازه خودرو و وزن كم 1155کیلوگرمی،هر چه بر پدال گاز فشار دهید تمایل به افزایش سرعت از خودنشان می‌دهد.
مقایسه فنی خودرو دنا با MVM 530 و لیفان 620

فرمان‌پذیری و دینامیک یک خودرو به طور حتم یکی از حیاتی‌ترین مشخصه‌ها در یک رانندگی مطمئن و ایمن به حساب می‌آید. در این بخش دنا مطمئنا در رده‌ای بهتر از هر دو خودرویدیگر قرار می‌گیرد. به صورت کلی سازه دنا به گونه‌ای طراحی شده که از بیش‌ترین پایداری در دورها و حرکات مارپیچ برخوردار باشد،چیزی که در ام‌وی‌ام به واسطه سیستم تعلیق ضعیف و در لیفان به دلیل وزن کم‌تر بدنه (بخش عقب خودرو در سر دورها به شدت تمایل به منحرف شدن دارد ) به کیفیت دنا وجود ندارد.اگر بخواهیم نتیجه‌گیری کلی در مورد انتخاب بهترین خودرو در میان این سه مدل داشته باشیم، شاید داوري كمي دشوار باشد، به‌ويژه براي ما كه در اين گونه مقايسه‌ها سعي مي‌كنيم تا حد امكان از جانب‌داري وتعصب به محصولات ايران‌خودرو پرهيز كنيم.

طراحی بدنه دنا هر چند شباهت‌هاي اندكي با خانواده سمند دارد،ولی به‌روز‌رسانی بخش اعظم آن باعث شده تا ظاهری مدرن و جذاب برای این خودرو به وجود آید. لیفان درنمای عقب به صورت نسبی زیبایی بصری خوبي داردو در بخش نمای جلو، دنا بیش‌ترین امتیاز را از آن خودمی‌کند. در داخل کابین، بدون شک برتری قاطع با دناست، جایی که از کیفیت ساخت گرفته تا طراحی وارگونومی، هر دو خودروی دیگر در پس آن قرار خواهندگرفت. در بخش فضای سرنشینان، هر سه خودرو برای یک مسافرت خانوادگی انتخاب‌های مناسبی هستند، ولی دناو ام‌وی‌ام به واسطه پهنای اندکی بیش‌تر از لیفان، گزینه‌های برتردر اين جمع به حساب می‌آیند.در خصوص قوای محرکه هر چنداختلاف ها بر روی کاغذ قابل توجه به نظر می‌رسد ولی در عمل تفاوت چندانی میان عملكرد و خروجي سه خودرووجود ندارد که البته این مورد در بخش فرمان‌پذیری صراحتا به نقطه قوت دنا تبديل خواهد شد. کیفیت ساخت کلی هر سه خودرو باز هم در رده کیفی مناسب قرارمی‌گیرد که البته همان‌گونه كه قبال هم ذكر شد، مرورزمان نشان خواهد داد كه كدام‌يك از خودروها به واسطه كيلومتر كاركرد و سال‌هايي كه از آن استفاده مي‌شود،دچار افت كيفي و در نهايت افت ارزش در زمان فروش خواهند شد.