تسهیلات ویژه علیه سلامت
 در اولویت قرار گرفتن تسهیلات ویژه برای فروش خودرو هایی که سلامت و امنیت شهروندان را به بازی می گیرند و بر ترافیک سرسام آور کلانشهرها می افزایند، مساله ای نیست که خیلی به نفع مردم باشد.

تسهیلات خودرو برابر با افزایش ترافیک

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره تاثیر افزایش احتمالی خرید خودرو به دنبال ارائه تسهیلات بانکی خرید خودروهای داخلی در افزایش ترافیک و سوانح ترافیکی و همچنین گنجایش داشتن معابر پایتخت برای خودروهای جدید اظهار می کند: بدون شک اضافه شدن خودروهای سواری باعث افزایش ترافیک در کلانشهرها و شهر تهران می شود. از این رو بهتر است در جهت افزایش خدمات دهی سیستم حمل و نقل عمومی گام برداریم.

به گزارش تسنیم، وی ادامه می دهد: شکی نیست که امروزه موضوع ترافیک یکی از معضلات اساسی کلانشهرها، به ویژه شهر تهران است و راه حل ارائه شده در این خصوص در سراسر دنیا،گسترش خدمات دهی حمل و نقل عمومی است.

تسهیلات یا ترفند

این در حالی است که برخی کارشناسان با توجه به شرایط نامناسب ترافیکی کلانشهرهای کشور از طرح ارائه تسهیلات به عنوان ترفند دولت برای فروش خودرو های بی کیفیت یاد می کنند.

هادی هاشمی، رئیس پلیس پیشین راهور پایتخت درباره سیاست دولت درخصوص ارائه تسهیلات خرید خودرو در گفت وگو با جام جم تصریح می کند: ارائه این تسهیلات با هدف دلسوزی برای شهروندان صورت نمی گیرد.

در واقع حمایت بی چون و چرای بانک مرکزی و وزارت صنایع از ارائه تسهیلات برای فروش خودرو به این دلیل است که انتظارات از سوی مردم برای داشتن خودروی ایمن بیشتر شده و تمایل به خرید خودروهای بی کیفیت ندارند.

هاشمی عنوان می کند: در واقع این تسهیلات را باید شگرد دولت برای فروش خودروهای نامناسب دانست، زیرا فروش بیشتر چنین خودروهایی به ایمنی، سلامت و محیط زیست شهروندان آسیب می رساند.

ظرفیت تهران 5 سال پیش پر شد

در این بین کارشناسان ترافیک همیشه از این گله داشته و دارند که ظرفیت معابر کلانشهرهای کشور دیگر جوابگوی تردد خودرو ها نیست؛ به همین دلیل دولت باید برای گسترش حمل و نقل عمومی با شهرداری ها بیش از پیش همکاری کند.

رئیس پلیس پیشین راهور پایتخت درباره ظرفیت کلانشهر تهران در ارتباط با تعداد خودروها یادآور می شود: معابر شهر تهران پنج سال پیش در خوشبینانه ترین شکل ممکن زیر عبور چهار برابر ظرفیت خودرو با سرعت 30 کیلومتر بود؛ این در حالی است که ظرفیت عبور 30 کیلومتر نیز شرایط اشباع محسوب می شود.با توجه به گفته های هاشمی و با وضع معابر کلانشهرهای کشور می توان گفت حل مشکلات ترافیکی شهروندان برای دولت ها در اولویت قرار ندارد و آنها سعی دارند به هر نحوی شده مسائل اقتصادی را رفع و رجوع کنند.

جان انسان فدای خودرو

تصمیم و عملکرد مسئولان چه در دولت و چه در شهرداری ها گواهی است بر این که آنها دغدغه بازشدن گره ترافیک را ندارند، هر چند این مساله در نهایت به بهبود سایر حوزه ها نیز کمک می کند؛ زیرا با کاهش سوانح ترافیکی و آلودگی هوا می توان تا حد قابل توجهی از هزینه های بهداشت و درمان کاست.

دکتر مصطفی پودراتچی، کارشناس ارشد شهرسازی و دکترای جامعه شناسی نیز در گفت وگو با جام جم تصریح می کند: متاسفانه تمامی مهندسی هایی که در شهر صورت می گیرد به نفع خودرو هاست در حالی که اولویت باید با سلامت شهروندان باشد.

پودراتچی با بیان این که معابر کلانشهر ها با تعداد خودرو ها هماهنگی ندارد، تاکید می کند: مشکل دیگر این است که از سطح پیاده رو ها کم کرده و به معابر مخصوص خودرو اضافه می کنند، این در حالی است که نباید جان انسان را فدای خودرو کنیم.

به گفته وی، در طول تاریخ همیشه حق با افراد پیاده بوده، اما سیاست های کنونی نشانی است بر این که حق شهروندان نادیده گرفته می شود.در کنار مسائلی که پودراتچی مطرح می کند باید یادآور شد با فراهم شدن شرایط برای عرضه خودروهای بی کیفیت شهروندان فقط در حوادث ترافیکی آسیب نمی بینند، زیرا براساس آمار های ارائه شده سهم منابع متحرک از آلایندگی هوا 80 درصد است؛ بنابراین باید قربانیان بیشتری را به پای خودروهای غیراستاندارد گذاشت و به مرگ سالانه حدود 20 هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی بسنده نکرد.

خودرو ها ایمن نیستند

احمد آریایی نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس نیز در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: هر چند سبک زندگی امروزه سبب شده شهروندان به استفاده از خودروی شخصی تمایل بیشتری پیدا کنند، اما باید خودروهایی در اختیار آنها قرار گیرد که آلاینده نبوده و از ایمنی بیشتری برخوردار باشد.

وی درباره تولید خودروی نامناسب در کشور و ارائه تسهیلات برای فروش آنها می افزاید: باید برای افزایش کیفیت خودرو ها در کشور تلاش کرد و اجازه نداد خودروی بی کیفیت که سبب آسیب دیدن شهروندان می شود تولید شود، اما نباید آنقدر از تولید داخلی نیز حمایت نکنیم که بازار به دست رقبای خارجی بیفتد.

افزون براین باید به فکر توسعه معابر کشور نیز باشیم تا مشکلات ترافیک آنقدر شهروندان را در تنگنا نگذارد. با توجه به اظهارنظر های کارشناسان باید تاکید کرد برای بهبود شرایط ترافیکی کشور نگاه مسئولان باید تغییر کرده و خودرو محور نباشد.

علاوه براین دولت و شهرداری ها نیز باید به این باور برسند که توسعه حمل و نقل عمومی نباید قربانی سیاسی بازی شود، زیرا فقط با همکاری بین بخشی است که می توان به گسترش توسعه حمل و نقل عمومی امیدوار بود.

این در حالی است که برخی مسئولان باید قبل از تصمیم گیری درباره مسائلی که با سلامت و جان مردم در ارتباط است بررسی های لازم را انجام داده و آینده نگر باشند، زیرا هنگام حمایت از صنعت خودروسازی و حل کردن مشکلات اقتصادی نباید محیط زیست و جان شهروندان را قربانی کرد در واقع اگر دولت خود را محیط زیستی ترین دولت می داند در این شرایط نیز باید توسعه پایدار را در دستور کار خود قرار دهد.

20هزار قربانی حوادث ترافیکی

سالانه حدود 20 هزار نفر در حوادث ترافیکی جان می بازند و تا هفت برابر این آمار نیز اشخاص دچار معلولیت می شوند، به اینها اضافه کنید سهم 80 درصدی منابع متحرک از آلودگی هوا را و سیل انرژی و وقت شهروندانی که در ترافیک سرسام آور کلانشهرها دود می شود.

به گفته کارشناسان توسعه حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت یا از رده خارج شدن خودرو های فرسوده باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.