وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی تا سقف ۱۰ میلیون تومان و همچنین فروش اقساطی کالای داخلی از اهم سیاستهای اعتباری بانک مرکزی در اجرای بسته تسریع رونق اقتصادی در شش ماه پیش رو است.

بعد از طرح موضوع در اواخر مهرماه امسال و تصویب آن در شورای پول و اعتبار این مصوبات از فردا –دوشنبه- همزمان با ۱۸ آبانماه قابل اجرا خواهد بود.

در حالی از روزهای گذشته بانک‌ها و سازمانها زمینه ها و سازوکارهای لازم آن را با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن آماده کرده اند که با ابلاغ امروز بانک مرکزی اجرای آن رسما از فردا در دستور کار قرار می گیرد.

در طرح تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خودرو ، متقاضی با مراجعه به شرکت خودروسازی تا ۲۰ درصد مبلغ را نقد و مابقی را به طور اقساط پرداخت می‌کند که طبق آخرین اطلاعات ارائه شده دوره بازپرداخت ۴تا ۷ ساله و با سود ۱۶ درصد خواهد بود. که در این حالت خودرو ساز اسناد دریافتی بابت فروش اقساطی را به بانک ارائه کرده و در مقابل آن مبالغ را نقدی دریافت می‌کند.

در مورد کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی نیز روند به گونه‌ای است که متقاضی بامراجعه به فروشگاه‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت و معدن، کالای مورد نظر را با کارت اعتباری که با هماهنگی سازمانی که در آن کار می کند و بانک صادر شده خریداری و مبلغ آن را با اقساط ۱۸ ماهه پرداخت می کند.