تبدیل وضعیت هوای تهران از «پاک» به «ناسالم» در کمتر از 40 ساعت
 
 
شهیدزاده در گفتگوی خبری شبکه خبر که به موضوع راه‌های کاهش آلودگی هوا اختصاص داشت، درباره طرح «کاهش»، اظهار داشت: هیچ کس با اساس طرح مشکلی ندارد چرا که مبنای این طرح این است که به جای توجه به شماره پلاک خودروها به میزان آلایندگی یک خودرو توجه کند.

وی ادامه داد: براساس آمار و اطلاعات به دست آمده با حذف 10 درصد خودروهای آلاینده از محدوده طرح زوج و فرد 48 درصد آلودگی هوا کاهش می‌یابد. بنابراین منطقی است که به جای جلوگیری از ورود 50 درصد خودروها به محدوده زوج و فرد، 10 درصدخودروهای آلاینده را از ورود به طرح کاهش منع کنیم.

قائم مقام مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران تصریح کرد: در دو روز آخر هفته گذشته وضعیت هوای شهر تهران ناسالم شد این درحالی بود که تا سه روز قبل از آن وضعیت باد و باران خوبی داشتیم. در واقع کمتر از 40 ساعت از وضعیت هوای پاک به وضعیت ناسالم رسیدیم که این فاجعه‌ است.

وی با اشاره به اینکه امروز کیفیت هوای شهر تهران 146 و به معنای وضعیت ناسالم برای همه گروه‌های جامعه است در حالیکه روز گذشته این شاخص132 بود، گفت: پلیس نگران افزایش تعداد خودروهای مجاز در محدوده طرح کاهش است اما به جرأت می‌گویم با توجه به اینکه تنها 10 درصد خودروها دارای معاینه فنی هستند، در آغاز اجرای این طرح محدوده کاهش خلوت‌تر نیز خواهد بود. 

شهیدزاده در توصیه‌ای خطاب به شهروندان گفت: اگر فردی می‌داند که خودروی آلاینده‌ای دارد از آن استفاده نکند چرا که آلودگی آن تیری به قلب خانواده خود اوست.

رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در ادامه این برنامه، اظهار داشت: براساس مصوبه هیئت دولت قرار است دیتای یکپارچه و سراسری در کشور ایجاد شود که معاینه فنی همه خودروها در آن ثبت شود و هنگام پایان اعتبار معاینه فنی پلیس از وضعیت خودرو آگاه شود.

وی افزود: روند استفاده از این سامانه کند و در مرحله آزمایشی است هرچند انتظار داشتیم از ابتدای خرداد به طور کامل به اجرا درآید اما با پیاده سازی سراسیر آن در کشور جلوی صدور برگه‌های تقلبی معاینه فنی گرفته می‌شود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: در حال حاضر یک هزار مینی بوس فرسوده در سطح شهر داریم که باهمکاری شهرداری و ستاد حمل و نقل و سوخت 121 دستگاه از آنها از رده خارج شده است.

وی با بیان اینکه وجود این مینی بوس‌های درحال تردد یکی از نقاط تیره شهر تهران است، افزود: با توجه به وضعیت آلودگی هوای شهر تهران زنگ ورزش در مدارس تعطیل نیست اما بهتر است دانش آموزان در این ساعات فعالیت بدنی نداشته باشند.